Wat doe je als trainer als de deelnemers in subgroepen aan het werk zijn? Ga je langs? Geef je feedback? Bewaak je de procedure? … De didactische vaardigheid subgroepen begeleiden zorgt ervoor dat je als trainer op een zorgvuldige en lerende manier het leerproces in de subgroepen begeleidt.

Wanneer de deelnemers in subgroepen uiteen zijn om een opdracht te maken of te oefenen met een bepaalde vaardigheid, heb je als trainer weer een keuze: wel of niet bij de subgroepen langsgaan. In beide gevallen is het, los van je overwegingen als trainer, van belang om je te verplaatsen in de mogelijke gedachten en gevoelens van de deelnemers op je keuze. Deze lijken in de praktijk zeer divers, zoals:
Of de deelnemers open staan als de trainer langskomt heeft onder andere te maken met of ze zich voldoende veilig voelen om te leren en fouten te maken, en of ze voldoende bij zichzelf kunnen blijven als de trainer komt kijken.
Vergroot je impact als trainer!
Ontdek onze NOBTRA erkende opleidingen waarin je de kneepjes van het trainersvak leert en je persoonlijke impact als trainer vergroot.

Indien je er als trainer voor kiest om bij de subgroepen langs te gaan – wat in veel gevallen zeker een meerwaarde heeft -, is het van belang dat je hier als trainer van te voren helder over bent: waarom loop je rond en wat kunnen de deelnemers van je verwachten? Zo kun je bijvoorbeeld aangegeven dat je rondloopt om te ondersteunen als dat nodig is, dat je je feedback zult geven in aansluiting op de observaties van de observator, dat je een time-out zult inlassen als je dat nuttig vindt in je leerproces, etc.
Wees je ervan bewust dat je als trainer altijd inbreuk maakt als je bij een subgroep langskomt. Sta er daarom bij stil hoe erg deze inbreuk is in het kader van het leerproces, de veiligheid en de doelstelling van de training.
Ben je inhoudelijk deskundige en wil je je didactische vaardigheden ontwikkelen, zodat je je kennis activerend en lerend kunt overdragen in een kennistraining? Dan past onze 3-daagse Cursus Didactische Vaardigheden voor experts bij jouw leerbehoeften!
Kies een opdracht in je training waarbij de deelnemers in subgroepen werken en bedenk alvast hoe jij de subgroepen wilt gaan begeleiden.
Meer leren?
Wil je meer leren over effectief subgroepen begeleiden in je trainingen? Dan kun je bij Blankestijn & Partners terecht in de opleidingen:
Kom kennismaken met onze visie en werkwijze in de gratis Train de Trainer Workshop.
Meld je aan voor onze nieuwsbrief en blijf op de hoogte van de nieuwste blogs, tips en e-learnings voor coaches, trainers en teamcoaches.
Het OK kwadrant van Transactionele Analyse geeft je inzicht in de overtuiging van waaruit je handelt als trainer…
Wil je een training ontwerpen met aandacht voor de patronen op de onderstroom, die het gedrag van je…
In dit blog geef ik je inzicht in hoe je je deelnemers aan het werk kunt zetten en…
Geef je wel eens een vaardigheidstraining waarbij je het gevoel hebt dat ‘de onderstroom’ de deelnemers weghoudt van…
Theoretisch inzicht, werkvormen en interventies voor coachend trainen op de bovenstroom en onderstroom.
Download e-book